Prejsť na obsah
Oddelenie telesnej výchovy a športu

Volejbal

 

je tímový loptový šport, v ktorom sa dve družstvá na obdĺžnikovom ihrisku rozpolené sieťou snažia odohrať loptu na súperovu polovicu tak, aby ho súper nespracoval a lopta sa dotkla zeme.

Volejbal  vymyslel 19. Februára 1985 Willaim G Morgen z Massachusetts z YMCA. Morganovým cieľom bolo vytvoriť bezkontaktný halový šport z minimálnym rizikom  zranenia. Pôvodným názvov mal Mintonette, premenovanie  na volejbal  dostal podľa spôsobu odohrávania lopty.

Halový volejbal vďaka prevratnej inovácii pravidiel hry získal na dramatičnosti, popularite a záujme médií. K popularite prispieva aj viacero významných svetových podujatí, každoročne organizovaných FIVB na komerčnej báze ako je Svetová liga, Grand Prix a Svetové poháre.

Volejbal ako olympijský šport, patrí vo svete k najpopulárnejším a najrozšírenejším športovým odvetviam. Svetová volejbalová federácia FIVB je s 219 členskými krajinami najväčšou športovou organizáciou na svete. Volejbal ako jediný z populárnych kolektívnych športov má na Olympijských hrách možnosť obsadiť dve športové disciplíny v kategórii mužov i žien a to “halový volejbal“ a “beach volejbal“.

 

Plážový volejbal

Plážový volejbal (beachvolejbal) je variant volejbalu hraná na menšom pieskovom ihrisku, pričom tu mužstva pozostávajú len z dvoch hráčov na každej strane. Jemný piesok  umožňuje obranné zákroky, ktoré by na tvrdom povrchu boli nebezpečné, preto je beachvolejbal divácky veľmi atraktívnou hrou (nehovoriac  o tom, že hráči a hráčky obvykle nehrajú v dresoch, ale v plavkách). Pravidlá sú prakticky zhodné s bežným volejbalom.

Beach volejbal najmä po zaradení do oficiálneho programu Olympijských hier, zaznamenal výrazný vzostup a na OH 2000 v Sydney sa zaradil medzi najpopulárnejšie a najsledovanejšie športy olympiády. Beach volejbal patrí medzi trendové športy s imidžom pohody, uvoľnenosti a kvalitnej zábavy.

Obsahom výučby je nácvik a rozvoj základných herných činností jednotlivca a ich uplatnenie v hre.