Prejsť na obsah
Oddelenie telesnej výchovy a športu

FRISBEE

Ihrisko

Ihrisko má obdĺžnikový tvar so skórovacími zónami na oboch koncoch. Rozmery hracieho ihriska sú 63m x 36m a koncovými zónami 21m x 36m.

Začatie hry

Každý bod začína s oboma tímami na začiatku oboch koncových zón (na gólových čiarach). Obrana vyhodí disk (tzv. pull) smerom k útočiacemu tímu. Každý tím má na ihrisku siedmych hráčov.

Skórovanie

Zakaždým, keď útok ukončí úspešne prihrávku v zóne obraňujúceho tímu, získava tento tím bod. Hra pokračuje zahájením hry podľa bodu 2. Tímy si po každom bode menia strany

Pohyb disku

Disk sa môže pohybovať od spoluhráča k spoluhráčovi ľubovoľným smerom o ľubovoľnú dľžku. Hráč s diskom sa nesmie utekať (po chytení prihrávky je hráč nútený zastaviť). Hráč s diskom (rozohrávač) má desať sekúnd na jeho odhodenie. Obranca rozohrávača (marker) ráta nahlas do desať v sekundových intervaloch.

Strata disku

Útok stráca disk ak

  1. a) Disk sa dotkne zeme.
  2. b) Disk je počas letu chytený alebo zrazený na zem brániacim hráčom.
  3. c) Útočník chytí disk mimo ihriska.
  4. d) Útočník neodhodí disk do 10 sekúnd.

Akonáhle nastane jeden z týchto bodov, obrana začne útočiť na súperovu zónu a tím ktorý stratil disk začne brániť.

Striedanie

Nehrajúci hráči môžu striedať hráčov v poli jedine po ukončení bodu, po polčase alebo v prípade zranenia.

Fyzický kontakt

Žiaden fyzický kontakt medzi hráčmi nie je povolený. Rovnako clonenia a obmedzovania v pohybe nie sú povolené. Ak nastane fyzický kontakt prichádza k faulu.

Fauly

Keď hráč iniciuje kontakt s ďalším hráčom nastáva faul. Ak faul zapríčiní stratu disku, hra znovu začne tak, ako by to bolo keby k faulu nedošlo (útočiaci tím pokračuje v útoku). Ak obranca nesúhlasí s faulom (tzv. contest), hra sa vracia k hráčovi, ktorý disk prihrával faulovanému (čiže hra ide o jednu prihrávku späť).

Samoregulácia hry

Hráči samotní sú zodpovední za dodržiavanie pravidiel a rovnako posudzujú aj prípadne fauly. Hráči v poli takisto riešia aj prípadné sporné momenty.

Spirit of the game

Ultimate kladie dôraz na športovanie a vôľu zvíťaziť, ale rovnako silno podporuje čestnosť a férovosť. Súťaživosť je podporovaná avšak nikdy nie na úkor straty vzájomného rešpektu a úcty, porušovaniu pravidiel a radosti z hry.

 

Obsahom výučby je nácvik a rozvoj základných herných činností jednotlivca a ich uplatnenie v hre.

Miesto: Telocvičňa SjF STU

 

Viac informácií na  http://www.szf.sk/