Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

Vo štvrtok 5. mája sa stala Stolnotenisová hala v bratislavskej Rači dejiskom jubilejného X. ročníka športovo – spoločenského podujatia „Ping pong bez bariér 2022“.

Pod zášitou veľvyslanca Francúzskej republiky na Slovensku Pascala Le Deunffa ho organizuje Slovenský paralympijský výbor (SPV) v spolupráci s Veľvyslanectvom Francúzskej republiky, Strojníckou fakultou STU v Bratislave a Študentským cechom strojárov.

Zároveň ide o prvé sprievodné podujatie, ktoré organizuje SPV smerom k najbližším paralympijským hrám, ktoré v roku 2024 bude hostiť Paríž.
Táto pekná tradícia sa zrodila v roku 2009, keď sa na akademickej pôde Strojníckej fakulty STU v Bratislave odohral prvý ročník. Za jej zrodom stála spolupráca slovenských parastolných tenistov s britskou ambasádou, čo sa následne spojilo aj s účasťou Slovenska na PH 2012 v Londýne. Práve v roku konania týchto hier sa turnaj paralympionikov, strojárov, zamestnancov ambasády a hostí odohral prvýkrát vo veľkej aréne Zimného štadióna Ondreja Nepelu. Pamätným zostane tento ročník okrem iného aj zápasom ministrov Davida Lidingtona proti vtedajšiemu šéfovi rezortu školstva Dušanovi Čaplovičovi. Ich partnermi boli na jednej strane britský paralympijský reprezentant Scott Robertson, spoluhráčkou nášho ministra zasa viacnásobná paralympijská medailistka Alena Kánová, ktorej iniciatíva stála pri zrode tohto turnaja.

  

Po prvých rokoch, kedy bola partnerom podujatia britská ambasáda, sme v roku konania hier v Riu 2016 zapojili do projektu brazílske veľvyslanectvo v SR a turnaj sa opäť odohral na Zimnom štadióne O. Nepelu. V roku 2018 došlo k prvému slovensko – francúzskemu spojeniu turnaja v nadväznosti na udelenie práva Parížu organizovať OH a PH 2024 (prvýkrát sa hry uskutočnia pod spoločným názvom). Na zatiaľ poslednom ročníku 2019 (v rokoch 2020 a 2021 mal turnaj pauzu v dôsledku celosvetovej pandémie COVID 19) bol prítomný aj vtedajší francúzsky veľvyslanec v SR Christophe Léonzi, ktorý spolu s predsedom SPV Jánom Riapošom otvoril turnaj.

  

Ročník 2022 sa odohral vo svojom treťom dejisku (okrem SjF STU a ZŠ O. Nepelu) – v Stolnotenisovej hale v Bratislave – Rači. Prvýkrát sa tu predstavil počas III. ročníka v roku 2011, keď turnaj obohatil exhibičný zápas Ladislava Gáspára. Paralympionik desaťročia 1994 - 2004 sa tu oficiálne rozlúčil s aktívnou kariérou.
Turnaj absolvovali viaceré družstvá, ktoré boli zostavené z paralympionika, strojára a zástupcu ambasády. Tento rok sa do neho premiérovo zapojí aj spoločnosť Stellantis a jej generálny riaditeľ Martin Dzama. Cieľom podujatia je pomôcť prelomiť fyzické, jazykové, ale aj iné umelo vybudované bariéry.
V súťaži družstiev boli výsledky nasledovné:

  

Na 1. mieste sa umiestnilo družstvo v zostave Drahomír Danko, Jana Valentová, Peter Mihálik a František Hajko.
Na 2. mieste sa umiesntili Martin Šeďo, Ľubomír Šooš, Alena Kánová, Ivan Morávek, Miloš Hámorský.
3. miesto obsadili Alojz Kromka, Andrej Meszároš, Patrik Doležal a Andrej Majstrík.

„10 rokov partnerstva Slovenského paralympijského výboru a Strojníckej fakulty STU v Bratislave je dobrým základným kameám pre zvyšovaniľe ľudských možností a inovácií v každej oblasti, ” zhodnotil tento špeciálny ročník turnaja dekan SjF STU profesor Ľubomír Šooš.