Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

Už šiesty rok prešli naprieč Slovenskom tímy študentov Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity (SjF STU) v Bratislave v rámci projektu Študentská formula okolo Slovenska. Dekan fakulty Ľubomír Šooš uviedol, že počas šiestich jednodňových zastávok v rôznych mestách predstavujú žiakom stredných škôl atraktívnosť štúdia a zároveň predvádzajú nimi zostrojené formule v akcii.


Akcia odštartovala v pondelok (12.11.) v Poprade, do konca týždňa budú nasledovať mestá Dolný Kubín, Levice, Myjava a v piatok bude finále v Trnave. Študenti SjF STU majú v rámci projektu ambíciu predstaviť svojim mladším kolegom obsah štúdia, študentského života, ale aj veľký potenciál praktického uplatnenia v praxi na Slovensku, ktoré je automobilovou veľmocou. „Projekt chce osloviť hlavne študentov maturitných ročníkov. V každom meste je v úvode programu prehliadka jázd formúl, predstavenie fakulty a súťaž pre stredoškolákov," ozrejmil Šooš. Súťaž v štvorčlenných tímoch má teoretickú aj praktickú časť, v prvej odpovedajú študenti na otázky z fyziky a z automobilového či strojníckeho priemyslu, v druhej musia zmontovať jednoduché stroje, alebo sa ich naučiť ovládať.

„Chceme popularizovať technické vzdelanie na Slovensku. Predstavy o zaradení strojného inžiniera do 'špinavej' práce nezodpovedajú realite. Dnes to musí byť špičkový odborník, schopný orientovať sa v širokom spektre odborov. Absolventi našej školy nemajú problém zamestnať sa a ich nástupné platy patria k nadpriemerným. Chceme ukázať, že štúdium na STU je pútavé a môže byť aj zábavné," zdôraznil Šooš.

Formule, ktoré sú súčasťou úvodného programu v každom meste, zostrojili študenti – od návrhu dizajnu, po technické riešenie až po samotnú formulu. Tímy majú vo svojich radoch vývojárov, dizajnérov, konštruktérov, marketérov, ktorí rokujú so sponzormi, ale aj manažérov, samozrejme pilotov, či dokonca pilotky. „Najdlhšiu históriu na škole má AM Team, ktorý zostrojil a preteká na vozidle s klasickým zážihovým motorom. Mladším je STUBA Green Team s formulou na elektrický pohon," doplnil dekan. Elektrická formula dokáže zrýchliť z nuly na 100 kilometrov za 3,9 sekundy a dosiahnuť maximálnu rýchlosť 170 kilometrov za hodinu. „Tretiu študentskú formulu zostrojil FME Racing Team. Ide o vozidlo s najnižšou spotrebou na Slovensku. Na cestu z Bratislavy do Košíc mu stačí liter benzínu a má len 50 kilogramov," zdôraznil Šooš.

Hlavným partnerom podujatia je opäť trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia. Partnermi pre rok 2018 sú Tatravagónka Poprad, Slovakia Ring a SAE – Agentúra pre vzdelávanie a vedu.

zdroj: http://skolskyservis.teraz.sk/vysoke-skoly/poprad-formule-studentov-strojnickej/45536-clanok.html