Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

Siedmi študenti Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity sa zúčastnili súťaže Shell Eco-marathon Turkey, ktorá sa konala v Istanbule v termíne 22.-24. septembra.

Súťaže sa zúčastnilo celkovo 27 tímov prevažne z Turecka, dva tímy boli z Grécka a Bulharska a náš tím zastupoval strednú Európu. V silnej konkurencii sa podarilo našim študentom získať prvé miesto, ktoré im zároveň umožňuje štartovať na budúcoročnom medzinárodnom Shell Eco-marathone v Londýne, kde si budú môcť zmerať svoje poznatky s tímami z celej Európy.

Tím sa vrátil k benzínovému pohonu, keďže s pohonom na CNG mali viaceré technické problémy. Na súťaži sa im podarilo na jeden liter paliva teoreticky prejsť 377 kilometrov čo chalanom vynieslo prvé miesto. Shell Eco-marathon je pritom jednou z najnáročnejších a najinovatívnejších študentských súťaží na svete.

Študenti si vozidlá vlastnoručne navrhujú a vyrábajú. Každoročne sa uskutočňuje v Európe, Severnej Amerike a Ázii. A kým pred 30 rokmi štartovali študenti na drevených vozidlách poháňaných motormi z kosačiek, dnes je na štarte viac ako dvesto rôznych prototypov z najmodernejších materiálov.