Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

Tento rok sa už po štvrtý krát konala obľúbená Automobilová JUNIOR Akadémia (AJA 2019), ktorú spoločne pripravili Strojnícka fakulta STU v Bratislave, Volkswagen Slovakia a Zväz Automobilového Priemyslu SR.

Automobilová JUNIOR Akadémia 2019 otvára žiakom základných škôl dvere k poznaniu technických odborov. Je organizovaná Zväzom automobilového priemyslu SR a ponúka kreatívne vzdelávanie počas leta. Bratislavský týždeň Junior akadémie organizuje Strojnícka fakulta STU v spolupráci s VW Slovakia a ZAP SR, v termíne od 19.- 23.augusta.

Týždňová prázdninová popularizačná Automobilová JUNIOR Akadémia (AJA) spája zábavnou formou teóriu s praxou. Na trhu práce totiž stále chýbajú práve absolventi týchto odborov.

Pracovný týždeň pre 80 žiakov základných škôl začal v pondelok ráno na slávnostnou imatrikuláciou Strojníckej fakulte STU v Bratislave. Následne sa frekventanti zoznámili so štúdiom, absolvovali vzorovú prednášku, navštívili laboratóriá fakulty, či oboznámili sa s prácami našich študentov. Zoznámili sa s robotom KUKA, uvideli mikrosvet pod elektrónovým mikroskopom, pilotovali drony a vyskúšali si aj naše študentské formule. Strojnícka fakulta STU v Bratislave sa, ako jediná fakulta na Slovensku, môže pochváliť stavbou všetkých troch typov študentských formúl: benzínovej, elektrickej, či EcoSchell formuly. Veľmi silným zážitkom pre študentov bola návšteva Volkswagen Slovakia, v Devínskej Novej Vsi. Tu sa oboznámili s výrobou áut, s jazdnými vlastnosťami nového Touaregu, či tichučkého E-Upu, a o adrenalín bolo postarané na Offroad Parcours. Na druhý deň navštívili strednú priemyselnú školu strojnícku na Fajnorovom nábreží, kde si mohli naprogramovať a riadiť automat robota. V Duálnej Akadémii sa vŕtalo do kovu, kontroloval tlak v pneumatike, ale najväčším zážitkom bola  určite jazda v elektrickej mini formule. V priebehu týždňa ďalej navštívili zážitkové technologické centrum Aurélium, kde si vyskúšali zábavné experimenty, množstvo hier, zaujímavostí z oblasti vedy a techniky. V piatok bola na programe návšteva Slovakiaringu, v Orechovej Potôni, kde žiakov čakala prehliadka areálu. Súťažné autá a formule mohli z blízka obdivovať v "paddocku" a z tribúny sledovať rýchle jazdy súťažných vozidiel. Neskôr sa žiaci presunili do Múzea vojenskej techniky a poobede ich čakala náučná prechádzka v Malkia parku.

Program vyvrcholil v piatok popoludní o 15:00 na Strojníckej fakulte, kde si z rúk dekana fakulty, na slávnostnej promócii, žiaci prebrali diplom o absolvovaní Automobilovej JUNIOR akadémie. Okrem vyplneného indexu si vďaka tohtoročnému bohatému programu odnášajú aj mnoho krásnych zážitkov!

 

 

Odmenou pre organizátorov je, že záujem o absolvovanie AJI každý rok rastie. Keď v prvom ročníku absolvovalo túto akciu 34 frekventantov, na tohtoročnom ročníku participuje už 80 študentov. Ambíciou letnej akadémie je preto pokračovať aj na budúci rok a tak podporiť konkurencieschopnosť priemyslu a záujem detí práve o štúdium technických smerov.