Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

Na Strojníckej fakulte STU v Bratislave sa vedecký tím pod dohľadom pána docenta Masaryka, z Ústavu energetických strojov a zariadení, dlhodobo venuje téme energetickej uďržateľnosti. Ich najnovší projekt – ekologická klimatizácia, o ktorej sme pred časom písali, zaujala aj verejnosť a médiá.

V októbri k nám do pavilónu laboratórií prišiel natáčať štáb z RTVS, kde im celý projekt ukázal a vysvetlil doc. Ing. Michal Masaryk, PhD. 

Reportáž Gregora Mareša, ktorá bola odvysielaná v realácii Veda a Technika, dňa 24.10. na Dvojke, si môžete pozrieť tu:

Ekologická klimatizácia

Projekt sa venuje priamej výrobe klimatizačného chladu zo solárneho tepla najmä pre účely klimatizovania veľkých obytných, administratívnych alebo výrobných budov. Zariadenie je kombináciou plochých reflexných solárných kolektorov ako zdroja pohonného tepla a kedysi hojne používaného ejektorového chladenia. Jednoduchosť a spoľahlivosť sú hlavné atribúty tohto typu chladiaceho systému. Teplo vyrobené v popisovanom Fresnelovom solárnom systéme je možné tiež akumulovať pre prípad prevádzky s nízkym alebo nulovým slnečným svitom alebo ho tiež  využiť na vykurovacie alebo priemyselné účely.