Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

Tak ako veľa iných inštitúcií a spoločností na Slovensku a vo svete, aj naša fakulta SjF STU a jej zamestnanci sa v rámci iniciatívy www.pomoznemocnici.sk zapojili do výroby ochranných pomôcok pomocou 3D tlače. Okrem častí ochranných štítov, ktoré začali tlačiť hneď po zverejnení výzvy, rozhodli sa doktorandi z Ústavu dopravnej techniky a konštruovania, popremýšľať aj nad iným druhom ochrany očí - okuliarmi.

Keďže bolo dokázané, že koronavírus sa prenáša kontaktom so sliznicami, je veľmi dôležité chrániť si okrem úst aj oči. Odborníci z našej fakulty vyvinuli dva prototypy - nové modely rámov ochranných okuliarov pre 3D tlač. Ich použitie spolu s rúškom tvorí dvojitú ochranu. Využiť ich môžu napríklad doktori v lekárskych ambulanciách, ale aj širšia verejnosť (nie sú však vhodné pre zdravotníkov v prvej línii).

Prvý model sa tlačí v jednom kuse aj s nožičkami. Druhý model sa skladá z rámu a nosovej časti. Nosová časť je potrebná iba pre nosenie okuliarov bez rúšok alebo respirátora. Oba rámy sa doplnia ľahko dostupnou priehľadnou fóliou (buď z PET fľaše, alebo je možné použiť kancelársku fóliu z hrebeňovej väzby). Fólia sa jednoducho vystrihne alebo vyreže podľa šablóny a založí do okuliarov.

Pani Gulanová a jej tím sa o svoje prototypy chcú podeliť so svetom. Preto sú oba modely voľne dostupné na internete. Nájdete ich na webstránkach www.thingiverse.com a www.prusaprinters.org

https://www.prusaprinters.org/prints/28274-protective-goggles-foldable?fbclid=IwAR1cQJkkyFl820uvnnBPq3PC6_F_g-oVwOXahLf9YmQxd--1Uqyd1mtUNMo

https://www.prusaprinters.org/prints/28143-protective-goggles-non-foldable/collections?fbclid=IwAR01NFyviZmhC1LhJBvgrfQxqpxdFleT71sPgID39LjT5VyPMeULWivtr-w

Sprístupnením modelov dúfajú, že inšpirujú aj ďalších hobby 3D tlačiarov a spoločnými silami vyprodukujú čo najväčšie množstvo takýchto ochranných okuliarov.

Materiály, ktoré sú potrebné použiť na ich výrobu sú ľahko dostupné: filament, tiež známy po názvom PETG (na 3D tlač) a už spomínaná priehľadná fólia.

Na fotke: Doktorand Štefan Dunaj s vytlačeným modelom ochranných okuliarov v GEKON Lab-e

Popis k modrým okuliarom:

Autorom modelu je doktorand Ing. Adam Vincze z Ústavu dopravnej techniky a konštruovania (ÚDTK). Rám okuliarov sa tlačí celý aj s nožičkami naraz, čiže nie je potrebná montáž. Materiál rámu je PETG filament. Čas tlače jedného rámu je 2h 44min. Fólia sa vystrihne alebo vyreže podľa šablóny a založí do okuliarov. Použili sme PVC fóliu s hrúbkou 0.15mm, ktorá sa používa ako prvá strana na práce v mäkkej väzbe. No je možné požiť fóliu do hrúbky 0.40mm.

Render a rozmery:

Popis k červeným okuliarom:

Autorom modelu je doktorand Ing. Štefan Dunaj z Ústavu dopravnej techniky a konštruovania (ÚDTK). Okuliare pozostávajú z rámu, nosovej časti a ochrannej fólie. Materiál výtlačkov je PETG. Čas tlače rámu je 55min a čas tlače nosovej časti je 20min. Nosová časť je potrebná len pre nosenie okuliarov bez rúška alebo respirátora. Fólia sa vystrihne alebo vyreže podľa šablóny a následne sa založí do rámu. Rám je navrhnutý pre fóliu hrúbky 0.15mm až 0.20mm, no podľa potreby sa dá upraviť. Pre výrobu prototypu sa použila rovnaká PVC fólia ako u modrých okuliarov. 

Render a rozmery:

Návrh a výrobu spomínaných prototypov má pod záštitou laboratórium Generatívneho konštruovania (GEKON) a Ing. Jana Gulanová, PhD., zo Strojníckej fakulty STU v Bratislave.

Spolu s rámami okuliarov naši zamestnanci tlačia na 3D tlačiarňach aj upevňovacie časti ochranných štítov - rám v tvare U a upevňovacie skrutky. Doposiaľ naša fakulta vytlačila a odovzdala už 130 štítov.

Text: Propagačné oddelenie SjF STU

Foto: Mária Gališinová (archív SjF STU)