Prejsť na obsah
Dianie na fakulte

Počas letných prázdnin Strojnícka fakulta nezahálala a zúčastnila sa projektu Automobilovej junior akadémie. Predposledný augustový týždeň sme na fakulte privítali 85 účastníkov tejto akcie. Vznikla v spolupráci so Združením automobilového priemyslu Slovenskej republiky, spoločnosťou Volkswagen Slovakia a Strednou priemyselnou školou strojníckou v Bratislave.

Do tohto pilotného projektu bola zapojená aj MTF v Trnave v spolupráci s PSA Peugeot Citroen, a tiež Žilinská univerzita s automobilkou KIA Slovakia. Predposledný augustový týždeň sme na fakulte privítali 85 účastníkov akcie. V pondelok sme deti spolu s rodičmi uviedli do posluchárne S4, kde pri registrácii dostali balíček predmetov s logom AJA. Slávnostné otvorenie prebiehalo pod záštitou prodekana doc. Masaryka, prezidenta ZAP SR Juraja Sinaya a člena predstavenstva VW Slovakia Erica Reutinga. V pondelkové dopoludnie si deti vypočuli zaujímavú prednášku o tom, ako vlastne automobil funguje a z čoho všetkého sa skladá, po nej spoznávali Strojnícku fakultu prostredníctvom jednotlivých laboratórií, v ktorých pre nich bol pripravený interaktívny program.

Popoludnie strávili na SPŠ strojníckej na Fajnorovom nábreží, kde deti rozdelené do skupín plnili rôzne technické úlohy, ale učili sa i zábavnou formou cudzí jazyk, zameraný na strojársku terminológiu. V utorok pokračoval program na SPŠ rôznymi pokusmi a na obed všetci zúčastnení získali tzv. Technické minimum, ktoré im môže pomôcť získať body navyše pri podaní prihlášky na túto strednú školu. Poobede ich už čakala exkurzia v závode spoločnosti Matador, kde sa dozvedeli, čo všetko táto spoločnosť vyrába a deti mohli znova využiť svoje ruky pri stavaní technického lega. V stredu a vo štvrtok ich čakal bohatý program v závode spoločnosti Volkswagen. Dostali sa do rôznych výrobných hál - lisovne, karosárne či lakovne a mohli tak v praxi vidieť výrobu skutočných automobilov. Bola pre nich pripravená aj adrenalínová jazda na elektrickom VW e-UP, ako i off-roadová jazda s Touaregom po špeciálnej dráhe. Deti si v blízkom nákupnom centre mohli vyskúšať Mestečko povolaní, ktoré im prináša osobnú skúsenosť s rôznymi profesiami. Automobilová akadémia posledný deň pokračovala v priestoroch Strojníckej fakulty, kde boli pre deti pripravené technické súťaže - napr. v stavaní papierových veží, ako i rôzne športové aktivity. Akadémia vyvrcholila v piatok slávnostnou promóciou v posluchárni S4 Strojníckej fakulty, za účasti rodičov, kde všetci zúčastnení dostali diplom s potvrdením o úspešnom absolvovaní Automobilovej akadémie JUNIOR. Cielom Automobilovej akadémie JUNIOR je propagovať duálne vzdelávanie a zvýšiť záujem o technické stredoškolské vzdelanie na Slovensku.